Blog Image

Ryssasläkten.

Gammalt och nytt om Ryssasläkten.

Tanken med denna blogg är att vi ryssättlingar ska kunna dela med oss av bilder och minnen.

Den som vill ha hjälp med att lägga upp eller dela med sig av nånting kan kontakta mig - Håkan i Galtås.
Telefon: 0346 92801.
Mobil: 07662 92801.
Mail: hakan@glommen.eu


Skriv gärna kommentarer så att alla vi andra kan få del av de just Du vet.

Hör av er om vad som är bra, dåligt, sånt som ska finnas, sånt som inte ska finnas och en hel del annat. Denna sidan blir vad vi gör den till. Så småningom kanske även kommande generation/er blir intresserade av att veta lite mer om sina rötter.

Hittar ni nått som ni vill dela med barn eller andra så finns den möjligheten genom att klicka på "Dela".

Svale Werner´s begravningskort

Svalens Posted on Mon, August 20, 2018 17:54:18

Svale Werner´s begravningskort.



Hämtbar i PDF.



Werners blommor

Svalens Posted on Mon, July 23, 2018 17:39:43

Bilder på blommorna från Werners begravning.



Svale Werner

Svalens Posted on Mon, July 09, 2018 11:50:31

Vår kusin Werner har gått bort.

Werner hade alltid nära till både skratt och dragspel.



Guldbröllop

Svalens Posted on Fri, January 19, 2018 15:56:01

Astrid & Oskars guldbröllop.



En ung Astrid.

Svalens Posted on Thu, January 18, 2018 14:26:55

En ung Astrid. Vilket år kan det va??



Karta Svalens

Svalens Posted on Sat, October 28, 2017 20:46:15


Karta som visar var Astrid med familj levde under många år. Gården låg utmed gamla riksvägen mellan Bölse och Morup.



Ur boken”Morup” av Maj-Britt Bennheden

Svalens Posted on Mon, October 23, 2017 18:08:34

Svalens


Ur boken : Morup Torpare – Backstusittare – Bönder



Ur Hallands bebyggelse 1964

Svalens Posted on Sun, October 22, 2017 21:35:46

Svalens



Backhult1 – Svalens

Svalens Posted on Mon, October 09, 2017 21:34:55


Här hamnade Astrid och Oskar.



Bilder

Svalens Posted on Sun, September 03, 2017 22:04:08